Hulewicz w powiatowych DPS-ach

Kolejnym znakomitym gościem mieszkańców domów pomocy społecznej z powiatu koszalińskiego był znany wokalista, kompozytor, autor tekstów, dziennikarz muzyczny, założyciel zespołu Tarpany Edward Hulewicz. Piosenkarz wystąpił w dniu 19 października 2012 roku w Domu Pomocy Społecznej w Cetuniu.

Edward Hulewicz karierę estradową rozpoczął w połowie lat 60. XX w. Koncertował m.in. w byłej Czechosłowacji. W 1965 roku założył zespół Tarpany. Do którego dołączyły później Halina Frąckowiak i Halina Żytkowiak. Wspólnie wylansowali znany przebój jego autorstwa (muzyka i tekst) pt. Siała baba mak.   Zespół „Tarpany” przetrwał do 1968 roku zespół Tarp, a Edward Hulewicz przeszedł na krótkoudo istniejącego zespołu Heliosi, z którym wylansował przeboje Obietnice i Zaczekaj, aż opadnie mgła. Po rozpadzie tego zespołu Hulewicz śpiewał razem z Kanon Rytm, z którego odszedł po krótkim czasie. Później poświęcił się karierze solowej, śpiewając piosenki m.in. Katarzyny Gärtner, Jarosława Kukulskiego, Ernesta Brylla. Pod koniec lat 60. i przez całe lata 70. współpracował przy tworzeniu piosenek z kompozytorem Jerzym Milianem, który w latach 70. współpracował z Krzysztofem Krawczykiem tworząc melodię do wielu jego piosenek m.in. utworu "Parostatek". W tym czasie Hulewicz współpracował również przy tworzeniu tekstów i melodii piosenek m.in. z Andrzejem Kosmalą, Jarosławem Kukulskim, Janem Pietrzakiem, Maciejem Kossowskim, Grażyną Orlińską, Katarzyną Gärtner, Adamem Kreczmarem, Andrzejem Jastrzębiem-Kozłowskim, Ryszardem Poznakowskim, Ernestem Bryllem, czy Jonaszem Koftą. W 1977 wystąpił w filmie Wodzirej Feliksa Falka. Brał udział w licznych trasach koncertowych m.in. w ZSRR, większości krajów bloku wschodniego, USA i Kanadzie.

Posiada bogatą bibliografię, a do najbardziej znanych jego piosenek zaliczyć można:

• „Siała baba mak” (muzyka i słowa Edward Hulewicz)
  • „Obietnice” (muzyka Andrzej Zawadzki; słowa Jadwiga Urbanowicz)
  • „Hej baby, baby” (muzyka Katarzyna Gertner; słowa Ernest Bryll)
  • „Za zdrowie pań” (muzyka Jarosław Kukulski, Janusz Sławiński; słowa Andrzej Kudelski)
  • „Serdeczne życzenia” (muzyka Adam Skorupka; słowa Janusz Odrowąż)
  • „List do matki” (muzyka Wasyl Lipatow; słowa polskie Włodzimierz Patuszyński

Pan Edward Hulewicz wystąpił w Domu Pomocy Społecznej w Cetuniu już po raz trzeci. Pierwszy raz występował 9.03.1997 roku, a później 14.12.2009 r.

Tekst:
Józef Niwiński