Koperta Życia- ratunek w lodówce

Od kwietnia br. w powiecie koszalińskim prowadzona będzie akcja pod hasłem „Koperta życia – ratunek w lodówce”. Akcja polega na rozpowszechnieniu, głównie wśród osób starszych i samotnych, ale także niepełnosprawnych, chorych bądź zagrożonych chorobą, specjalnych formularzy, które po wypełnieniu i umieszczeniu w plastikowej kopercie, a następnie złożeniu w domowej lodówce, byłyby łatwo dostępne dla służb ratowniczych uczestniczących w akcji niesienia im pomocy.

Formularze zawierałyby podstawowe dane potencjalnego pacjenta i najistotniejsze informacje medyczne, dotyczące grupy krwi, przebytych lub aktualnych chorób, zagrożeń uczuleniowych i alergicznych, przyjmowanych leków, etc.

Akcja jest sprawdzoną już na świecie, ale także w niektórych regionach naszego kraju formą profilaktyki zdrowotnej. Ratownicy chwalą ją za szczególną przydatność przy podejmowaniu trafnych decyzji ratujących ludzkie życie, a osoby, do których jest adresowana podkreślają uzyskane dzięki niej poczucie bezpieczeństwa.

Aby możliwe było skuteczne prowadzenie tej akcji na terenie powiatu koszalińskiego, konieczne jest upowszechnienie jej idei wśród mieszkańców, ale także zaangażowanie służb medycznych, ratowniczych, porządkowych, instytucji i organizacji działających w sferze pomocy społecznej.

W najbliższych dniach ruszy kampania informacyjna. Spotkanie w Starostwie Powiatowym poświęcone akcji zaplanowano na 5 kwietnia br.

29.03.17