Miliony na ochronę brzegów Bałtyku

W piątek, 29 listopada, w siedzibie Starostwa Powiatowego w Koszalinie odbyła się konferencja prasowa dotycząca ochrony brzegów morskich Pobrzeża Koszalińskiego.

W latach 2014-2015 w kilku nadmorskich miejscowościach wybudowane zostaną konstrukcje chroniące brzeg bałtycki o łącznej długości 3,8 km: w Jarosławcu (gmina Postomino), na przetoce jeziora Jamno oraz w Chłopach (w gminie Mielno), Sianożętach (gmina Ustronie Morskie), a także w Dźwirzynie (w gminie Kołobrzeg). Nowe falochrony, ostrogi i opaski brzegowe zmniejszą straty ekonomiczne powodowane sztormami, zapewnią ochronę cennych terenów przyrodniczych, będą sprzyjały rozwojowi turystyki.

Inwestorem jest Urząd Morski w Słupsku. Łączny koszt zakrojonych na dużą skalę inwestycji wyniesie ponad 92 mln zł, z czego 78.914.924,05 zł to kwota dofinansowania z UE.

Podczas konferencji została oficjalnie parafowana umowa o dofinansowaniu ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko zadania pn. „Ochrona brzegów morskich Pobrzeża Koszalińskiego” pomiędzy Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie, w imieniu którego podpis złożył prezes Jacek Chrzanowski a Urzędem Morskim w Słupsku, reprezentowanym przez dyrektora Tomasz Bobina. Towarzyszyli im: Stanisław Gawłowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, Andrzej Jakubowski, wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego, Roman Szewczyk, starosta koszaliński, a także wójtowie gmin, na terenie których będą realizowane inwestycje.

Tekst i foto: J. Banasiak

29.11.13