Obradowała rada powiatu

Od prezentacji historii i dorobku Muzeum Regionalnego w Bobolicach rozpoczęła się XXV sesja rady powiatu w Koszalinie (28 lutego). Radni obejrzeli dwa filmy przedstawiające dzieje bobolickiej placówki muzealnej, od chwili jej narodzin przed piętnastu laty, aż po dzień dzisiejszy. Zapoznali się z bogatymi zbiorami i ofertą wystawienniczą, wysłuchali też wystąpień okolicznościowych burmistrz Bobolic, Mieczysławy Brzozy i założyciela muzeum, a zarazem jego obecnego szefa, Bronisława Malinowskiego.

W części sprawozdawczej rada przyjęła sprawozdania komisji z działalności w 2016 roku, informację z kontroli zewnętrznych przeprowadzonych w Starostwie, sprawozdanie z wykonania planu audytu, informację z działalności Powiatowego Rzecznika Konsumentów, a także z realizacji powiatowego programu zapobiegania przestępczości oraz ochrony bezpieczeństwa obywateli i porządku publicznego. Radni zostali również poinformowani o wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w placówkach prowadzonych przez powiat.

Rada podjęła kilkanaście uchwał. Zaakceptowała projekt dostosowania sieci szkół ponadgimnazjalnych i specjalnych do nowego ustroju szkolnego, który będzie obowiązywał już od września br. Przyjęła „Strategię Rozwoju Powiatu Koszalińskiego na lata 2017-2020” oraz uchwaliła powiatowy statut. Zaaprobowała bez uwag sprawozdanie z realizacji „Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych na lata 2016-2024”. Wyraziła zgodę na podwyższenie wysokości świadczeń pieniężnych dla rodzin zastępczych zawodowych oraz prowadzących rodzinne domy dziecka.

Kolejne uchwały dotyczyły określenia zadań z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych i podziału środków PFRON na rok 2017; przyjęcia  sprawozdania prezydenta Koszalina i starosty koszalińskiego z działalności komisji bezpieczeństwa i porządku dla miasta i powiatu w 2016 roku; przekazania gminie Sianów zadania polegającego na dostosowaniu lokalnego układu komunikacyjnego do przebiegu drogi S6 na swoim terenie i przebudowie drogi Kawno – Sieciemin; przekazania gminie Mielno zadania związanego z instalacją sygnalizacji świetlnej na drodze powiatowej przebiegającej przez centrum miasta.

Zapadły także decyzje finansowe. Kwotą 3 tys. zł zasilono Fundusz Wsparcia PSP, a 42 tys. trafiły do Funduszu Wsparcia Policji (12 tysięcy na dodatkowe służby policjantów oraz 30 tys. na zakup sprzętu transportowego). Udzielono pomocy finansowej gminie Polanów w formie dotacji w wysokości 581.782 zł, z przeznaczeniem na wykonanie dokumentacji i budowę przepompowni oraz rurociągu tłocznego na odcinku Cetuń – Polanów wraz z przyłączeniem do nowo wybudowanej sieci DPS-u w Cetuniu. Rada dokonała też niezbędnych przesunięć w budżecie powiatu i wieloletniej prognozie finansowej na lata 2017 – 2024.

Na koniec radni jednogłośnie przyznali medal pamiątkowy „Za zasługi dla Powiatu Koszalińskiego” Mariannie Sztyrak, która od ponad dwudziestu lat przewodniczy kołu gospodyń wiejskich w Dobrzycy (gm. Będzino), przyczyniając się do jego licznych sukcesów i dokonań na rzecz lokalnej społeczności. To jedna z najbardziej aktywnych organizacji na terenie powiatu, która w roku bieżącym świętuje jubileusz siedemdziesięciolecia. Przez jej szeregi przewinęły się już trzy pokolenia mieszkanek Dobrzycy.

07.03.17