Przejdź do treści
  • Koszalin
  • Koszalin
  • Koszalin
Tu jesteś:

SP w Dunowie - Uczymy się i trenujemy pod okiem Zbigniewa Bizonia - Wicemistrza Polski w speed-ball

PowrótDrukuj

Gra dla każdego – tak o rozwijającej się w Polsce nowej dyscyplinie sportowej- – speed-ballu – mówią jej propagatorzy. Pod nazwą speed-ball kryje się sport, który przywędrował do Polski trzy lata temu i zyskuje w naszym kraju coraz większą popularność. W piątek 28 kwietnia 2017 roku w Szkole Podstawowej w Dunowie rozpoczęły się regularne treningi dla uczniów.

W ramach ogólnopolskiego projektu dofinansowanego z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich szesnaście szkół – po jednej z każdego województwa – otrzymało trzy zestawy do gry oraz instruktaż od certyfikowanych trenerów. Trenerem naszych uczniów został pan Zbigniew Bizoń - Wicemistrz Polski w speed-ballu z 2016 roku, zawodnik polskiej kadry na Mistrzostwach Świata, trener, sędzia z uprawnieniami międzynarodowymi. Wyróżniony przez Międzynarodową Federację Speed-ball z siedzibą w Kairze za działalność w Polsce na rzecz rozwoju speed-ballu, pan Zbigniew Bizoń jest jednocześnie prezesem Stowarzyszenia SPORTOWNIA. 
W województwie zachodniopomorskim do sieci SPORTOWNIA Speed-ball Polska zakwalifikowała się Szkoła Podstawowa w Dunowie. W okresie od kwietnia do września 2017 roku uczniowie będą uczestniczyli w regularnych treningach, a następnie dwoje najlepszych zawodników wystąpi na mistrzostwach Polski, które odbędą się w Krakowie. Speed-ball to gra wywodząca się z Egiptu, w której wykorzystuje się rakiety 
i piłeczkę. Piłka na półtorametrowej żyłce przymocowana jest do stojaka, a gra polega na uderzaniu piłki w taki sposób, aby rotowała wokół masztu. Rozgrywki w speed-ball odbywają się w różnych konkurencjach: w systemie singlowym, czyli w parach, w systemie deblowym, w którym rywalizują ze sobą dwie dwuosobowe drużyny, a także w pojedynkę i w systemie sztafetowym. Propagatorami speed-balla oraz realizatorami projektu są: Stowarzyszenie Speed-Ball Polska z Krakowa oraz Stowarzyszenie SPORTOWNIA z Myślenic.

Speed-ball rozwija się coraz prężniej. Z roku na rok organizujemy coraz więcej imprez – lokalnych, ogólnopolskich, a nawet międzynarodowych. Nasza speed-ballowa rodzina w tym roku poszerzy się o szesnaścioro nowych członków. Wokół szkół z całej Polski, z którymi dotąd współpracowaliśmy, zaczęły si rozwijać kluby sportowe, które regularnie przysyłają zawodników na imprezy i obozy sportowe. Speed-ball 
to gra o dużym potencjale rozrywkowym, dzięki czemu szybko przyjmuje się 
w różnych środowiskach. - podkreśla Izabela Janczak-Bizoń ze Stowarzyszenia SPORTOWNIA. 

Mając na uwadze zaangażowanie uczniów Szkoły Podstawowej w Dunowie i zapał, który wykazali podczas przeprowadzonego 28 kwietnia treningu, można stwierdzić, że speed-ball zyskał uznanie dzieci, nie tylko dając okazję do osiągnięcia sukcesów w ogólnopolskim konkursie. Pozwolił także zachęcić naszych podopiecznych do podejmowania różnorodnych aktywności fizycznych warunkujących prawidłowy rozwój fizyczny i psychiczny młodego człowieka oraz wpisał się w promocję zachowań prozdrowotnych wśród mieszkańców gminy Świeszyno.

Przejdź do galerii

17.05.17
PowrótDrukuj

mielno sianow bedzino biesiekierz manowo swieszyno polanow bobolice EN DE LT UA