Spotkanie poświęcone akcji „Koperta Życia- ratunek w lodówce”

Dziś w Starostwie Powiatowym odbyło się spotkanie poświęcone akcji „Koperta Życia- ratunek w lodówce”. W spotkaniu udział wzięli m.in: starosta koszaliński Marian  Hermanowicz, wicestarosta Dariusz Kalinowski, przedstawiciele urzędów gmin, przedstawiciele gminnych ośrodków pomocy społecznej oraz koordynator akcji Mirosława Zielony dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.

Akcja polega na rozpowszechnieniu, głównie wśród osób starszych i samotnych, ale także niepełnosprawnych, chorych bądź zagrożonych chorobą, specjalnych formularzy, które po wypełnieniu i umieszczeniu w plastikowej kopercie, a następnie złożeniu w domowej lodówce, byłyby łatwo dostępne dla służb ratowniczych uczestniczących w akcji niesienia im pomocy.

Formularze będą zawierały podstawowe dane potencjalnego pacjenta i najistotniejsze informacje medyczne, dotyczące grupy krwi, przebytych lub aktualnych chorób, zagrożeń uczuleniowych i alergicznych, przyjmowanych leków, etc.

Mieszkańcy powiatu koszalińskiego mogą otrzymać "Kopertę Życia" w siedzibach Ośrodków Pomocy Społecznej oraz w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Koszalinie.

Akcja jest sprawdzoną już na świecie, ale także w niektórych regionach naszego kraju formą profilaktyki zdrowotnej. Ratownicy chwalą ją za szczególną przydatność przy podejmowaniu trafnych decyzji ratujących ludzkie życie, a osoby, do których jest adresowana podkreślają uzyskane dzięki niej poczucie bezpieczeństwa.

05.04.17