Przejdź do treści
  • Koszalin
  • Koszalin
  • Koszalin
Tu jesteś:

Siemionalia 2010

PowrótDrukuj

      W słoneczną sobotę, 3 lipca w Ośrodku Wypoczynkowym „Ranczo” w Rosnowie odbył się IX Przegląd Zespołów i Twórców Ludowych „Siemionalia”. Był to szczególny przegląd, ponieważ przebiegł bez udziału przyjaciela oraz mecenasa i orędownika kultury ludowej – nieżyjącego Wojciecha Siemiona. Towarzyszył on „Siemionaliom” od początku istnienia imprezy i jego ostatnią wolą było kontynuowanie tego powiatowego święta kultury ludowej. 

      „Siemionalia” rozpoczęły się prologiem poświeconym Wojciechowi Siemionowi, który zapoczątkowała melodia „Na Wojtkowej roli” kompozycji Krzysztofa Szymanowskiego, stanowiąca hymn imprezy. Wspomnień o aktorze dokonały osoby mu bliskie – żona Barbara Kasper-Siemion, aktorka Emilia Krakowska, przyjaciel – Janusz Pietrzykowski oraz Alicja Wielgoławska – wiceprezes Klubu Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Poprzeplatane były one utworami w wykonaniu zespołu „Cecylianki” ze Strzekęcina.

      Wielką osobowość Wojciecha Siemiona i jego znaczenie dla folkloru powiatu koszalińskiego podkreślił również Andrzej Leśniewicz wicestarosta koszaliński, który razem z Janem Krawczukiem wicemarszałkiem województwa zachodniopomorskiego dokonał oficjalnego otwarcia imprezy.

      Tegoroczną uroczystość uświetniły występy Emilii Krakowskiej, znanej aktorki i miłośniczki kultury ludowej. Przegląd należał do rekordowych pod względem liczby występujących zespołów. Wzięło w nim udział ponad trzydzieści grup wokalno-tanecznych. Wśród nich znalazły się zespoły z powiatu koszalińskiego – „BURSZTYNY” z Sianowa, „ZŁOTY DUKAT” z Węgorzewa, „POLNA GRUSZA” z Biesiekierza, „JAGODY” z Niedalina, „SĄSIEDZI ZZA MIEDZY” z Wyszeborza, „ZALESIANIE” z Mścic, „POPOWIANIE” z Popowa, „CÓRY GOŁOGÓRY” z Gołogóry, „HALINKI” z Rzeczycy Wielkiej, „WRZOSY” z Polanowa, „NESTOR” z Rosnowa, „ZGODA” z Wyszewa, „JARZĘBINY” ze Świeszyna, „DRZEWIANIANKI” z Drzewian, „ZIEMIA BOBOLICKA” z Bobolic, „MANOWSKIE MALWY” z Manowa, „KALINA” z Dobrzycy, „CECYLIANKI” ze Strzekęcina oraz podopieczni z domów pomocy społecznej w Nowych Bielicach i Cetuniu. Dużą grupę stanowiły również zespoły z miasta Koszalina – „ŚRÓDMIEŚCIE” , „BAŁTYK”, „ZŁOTE NUTKI”, „JANTAROWY KWIAT”, „ZACISZE”, „”ANTKOWE PYRY”. Podczas przeglądu wystąpiły zaproszone zespoły z naszego regionu – „LESZCZYNA” z Pęczerzyna, „OSTROWIANIE” z Ostrowca, „PODLOTKI” z Gościna, „RADOŚĆ” z Tychowa, „JEZIORANKI” z Wierzchowa. Występy wokalne zespołów ocenione zostały przez  komisję w składzie Ewy Szereda, Władysława Króla i Wacława Dąbrowskiego. Zdobywcą pierwszej nagrody została „ZIEMIA BOBOLICKA”. Drugie zaszczytne miejsce otrzymał zespół „OSTROWIANIE”, a trzecie „ZŁOTY DUKAT”. Wyróżnionie trafiło do „KALINY”.

      „Siemionalia” wzbogacone zostały o prezentacje w kategorii „Gawęda, skecz i monolog”. Podlegały one również ocenie konkursowej przez wcześniej wymienione jury. Zwycięzcą konkursu została Walentyna Napieralska. Drugie miejsce trafiło do Janiny Sitarz, a trzecie do Ryszardy Turkiewicz. Wyróżnione zostały również zmagania słowne Franciszki Staszel i Joanny Kowal oraz Marzeny Ziemki.  

      Tradycyjnie „Siemionalia” są także świętem twórców ludowych, którzy zaszczycają swoją obecnością imprezę. W roku bieżącym podziwiać można było prace Krystyny Mońko z Koszalina, Bolesława Białeckiego z Wierzchominka, Czesława Rytwińskiego z Dygowa, Kazimierza Otulakowskiego z Koszalina, Grażyny Romanowskiej z Koszalina, Józefa Świtały z Bobolic, Doroty Stasiak z Koszalina, Katarzyny Dajnowicz z Niegoszczy oraz podopiecznych domu pomocy społecznej w Nowych Bielicach.

      Przeglądowi towarzyszył konkurs kulinarny „Smak przeszłości”, który odbył się po raz pierwszy i przede wszystkim miał na celu odnalezienie specjałów z ,,dawnych czasów”, charakterystycznych dla regionów pochodzenia członków zespołów ludowych. Specjały zostały ocenione w trzech kategoriach: potrawy mięsne, rybne i z dziczyzny, wyroby cukiernicze oraz potrawy jarskie. Oceny dokonała komisja w składzie Emilii Krakowskiej, Barbary Kasper-Siemion, Bożeny Pudło i Aleksandry Pietrzykowskiej. Na stoiskach konkursowych można było skosztować miedzy innymi różnego rodzaju pierogów, tradycyjnie przygotowanego smalcu, własnego wypieku chleba, masła i twarogu domowego, chłodników, wypieków i tradycyjnie przygotowanych lizaków. Walory smakowe i staranność  przygotowania zostały docenione przez komisję konkursową poprzez wyłonienie laureatów. W pierwszej kategorii  zwycięzcą został zespół „PODLOTKI” z Gościna. Drugie miejsce trafiło do Łucji Tazbir z Popowa, a trzecie do Urszuli Mejer z Lisowa. W drugiej kategorii laureatem został Andrzej Rytwiński z Dygowa, drugie miejsce zajęła Elżbieta Rzepka z Popowa, a trzecie Dorota Wróbel z Będzina. W trzeciej kategorii najlepiej ocenione zostały specjały Marianny Dywan z Rosnowa (pierwsze miejsce) i Katarzyny Sobocińskiej z Wyszewa (drugie miejsce). Trzecie miejsce otrzymali: Helena Klingiert z Rosnowa, Wanda i Marian Węgrzyńscy z Manowa oraz Danuta Majchrzak z Popowa. Wyróżnienia w ostatniej kategorii „Smak przeszłości” trafiły do Marii Kos z Manowa i Zofii Gad z Koszalina.

      IX Przegląd Zespołów i Twórców Ludowych był również miejscem przypomnienia dawnych, zapomnianych zabaw, takich jak fajerki, „rzut babą i chłopem” oraz rzut kaloszem. Wszyscy bardzo chętnie wzięli udział w konkurencjach, które dostarczyły uczestnikom wiele zabawy i radości.

      Należy nadmienić, że w celu udokumentowania „Siemionaliów” zostanie przygotowany reportaż z relacją z imprezy utrwalony na płycie, na której zaprezentują się wytypowane przez komisję konkursową zespoły. Promocja płyty nastąpi 18 września podczas Dożynek Powiatowych w Sianowie.

      Organizatorzy - Starostwo Powiatowe w Koszalinie i Gminny Ośrodek Kultury w Wyszewie składają podziękowania wszystkim uczestnikom „Siemionaliów” oraz osobom zaangażowanym w organizację i współorganizację imprezy, a wszystkich miłośników kultury ludowej zapraszają w przyszłym roku.

 

Zdjęcia oraz filmy z "Siemionaliów 2010":

- zdjęcia 1

- zdjęcia 2

- zdjęcia 3

- film 1

- film 2

- film 3

- film 4

- film 5

 

Muzyka "Siemionalia 2010":

01. Antkowe Pyry - Poznanianka

02. Bursztyny - Na wójtowej roli

03. Cecylianki - Nie będzie mnie głowisia bolała

04. Córy Gologóry - Przez lasek

05. Drzewianianki - Чом ти не прийшов

06. Jagody - Oj, tak rano, raniusieńko

07. Jarzębiny - Bez muzyki życie

08. Kalina - A te moje buciki

09. Nestor - Czemu ty dziewczyno

10. Ostrowianie - Ide se z wesela

11. Podlotki - Dokoluśka

12. Polna Grusza - Rybackie zegary smutnie biją

13. Popowianie - Nie przytulaj mnie do siebie

14. Sąsiedzi Zza Miedzy - Gdzie mój Jasienio

15. Środmieście - Czerwone jabłuszko

16. Wrzosy - Tam na mostku

17. Ziemia Bobolicka - Kaszëbszczi jezora

18. Ziemia Bobolicka - Frantówka

19. Złoty Dukat - Na Orave dobre

PowrótDrukuj

mielno sianow bedzino biesiekierz manowo swieszyno polanow bobolice EN DE LT UA