Przejdź do treści
  • Koszalin
  • Koszalin
  • Koszalin
Tu jesteś:

PowrótDrukuj

Siemionalia 2011

Warto było w sobotnie popołudnie 11 czerwca 2011 znaleźć się w urokliwym Ośrodku Wypoczynkowym „Ranczo” w Rosnowie, na X Przeglądzie Zespołów i Twórców Ludowych Siemionalia. To niezwykłe spotkanie ludowych artystów, któremu od pierwszej edycji patronował i obecny był Wojciech Siemion, odbyło się, niestety już po raz drugi bez głównego bohatera, Wybitnego Aktora rozmiłowanego w polskiej kulturze ludowej. Pozostał jednak dawny klimat tych spotkań, które można by określić, Spotkaniami śpiewających rodzin Wojciecha Siemiona. Ludowi artyści z zespołów folklorystycznych oraz ludowi twórcy, przybyli na ten swoisty festiwal, z wielu miejscowości, Pomorza Zachodniego i z Niemiec. Obecni na tym festiwalu byli muzycy i tancerze z partnerskiego powiatu Demmin, którzy swoimi występami podkreślili europejski wymiar tego artystycznego przedsięwzięcia.

      Niezwykle wzruszająca była pierwsza część „Siemionaliów”, gdy artyści wspominali Wojciecha Siemiona, jemu dedykowali poezję i ułożone przez siebie pieśni, czytano też fragmenty z najnowszej książki o Artyście, autorstwa Józefa Plessa. Licznie zgromadzona publiczność, przeniesiona została w inny wymiar. Występujący artyści oraz prowadzący koncert, stworzyli niepowtarzalny klimat, pewnie bliski temu, jaki potrafił stworzyć Wojciech Siemion, Pan na Petrykozach. Same prezentacje ludowych zespołów, które z uwagi na ich dużą ilość miały ograniczony czas występu, były nie tylko świetną zabawą, ale i etnograficzno-etnomuzycznym wydarzeniem. Spotkania z ludową kulturą sprawiają, że ludzie dorośli mogą przenieść się w świat dzieciństwa, bo jak podkreślał Wojciech Siemion: Sztuka ludowa to dzieciństwo sztuki, bo tylko w dzieciństwie rozkwitają zaczarowane kwiaty, fruwają rajskie ptaki.

      Gościem tegorocznych „Siemionaliów” był Edward Hulewicz, piosenkarz obecny na polskiej estradzie już 45 lat. Jego występ doskonale wpisał się w swoisty charakter galowego koncertu. Ludowi artyści jak i widzowie wspólnie z panem Edwardem śpiewali jego najbardziej znane przeboje. Okazało się, że piosenkarz, którego w ostatnich latach trudno zobaczyć i usłyszeć w mediach, nadal cieszy się popularnością, i nadal ma swoją wierną publiczność.

      Dobrze się stało, że mądrzy ludzie, zaprosili przed laty, Wielkiego Artystę Wojciecha Siemiona, Arystokratę Recytacji, Króla Ludowej Poezji i Cesarza Rodzimej Kultury Ludowej na Pomorze Zachodnie. Niezwykle potrzebna tej społeczności była obecność tego wybitnego Artysty, na „Siemionaliach”. Po pierwsze dlatego, że swoją obecnością legitymizował twórczość zachodniopomorskich ludowych artystów, jako istotną wartość w kulturze regionu. Po drugie, utrwalił w świadomości wielu ludzi pojęcie szacunku, jakim winniśmy obdarzać „własnych” ludowych artystów i ich dorobek. Przykładem takiego, nowoczesnego myślenia są m.in. władze samorządowe powiatu koszalińskiego i gminy Manowo, którzy realizują ten wyjątkowy festiwal, i sami czynnie w nim uczestniczą.

tekst: Bogdan Matławski
foto: Adam Rzepnikowski     


Projekt  pn. „Obchody 10-lecia współpracy Powiatu Koszalińskiego i Demmin – perspektywą na przyszłość” jest dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa (Fundusz Małych Projektów INTERREG IVA Euroregionu Pomerania).

Zdjęcia z Siemionaliów 2011:

      galeria 1
      galeria 2

Audycja o Wojciechu Siemionie i Siemionaliach:

     audycja

PowrótDrukuj

mielno sianow bedzino biesiekierz manowo swieszyno polanow bobolice EN DE LT UA