Przejdź do treści
  • Koszalin
  • Koszalin
  • Koszalin
Tu jesteś:

PowrótDrukuj

Folkowa niedziela w powiecie

Blisko 25 zespołów w rozśpiewanym i wielobarwnym korowodzie przeszło ulicami Bobolic obwieszczając inaugurację XI Przeglądu Zespołów i Twórców Ludowych „Siemionalia”.  Impreza, będącą jedną z największych i najważniejszych cyklicznych wydarzeń kulturalnych w powiecie koszalińskim od lat gromadzi rzeszę miłośników tradycyjnych brzmień, którzy w duchu fantastycznej rywalizacji prezentują folklor w jego najbardziej autentycznej postaci. Tegoroczny Przegląd, nazwany na cześć nieżyjącego już, wielkiego mecenasa i orędownika kultury ludowej Wojciecha Siemiona – „Siemionaliami” odbył się w minioną niedzielę 22 lipca, w gminnym miasteczku, w ramach obchodów Dni Bobolic.

Imprezę poprowadziła niezwykle energetyczna Renata Pacholczyk – dziennikarka Radia Koszalin, a uroczystego otwarcia dokonali gospodarze imprezy: Starosta Koszaliński – Roman Szewczyk, Wicestarosta – Andrzej Leśniewicz, Mieczysława Brzoza – Burmistrz Miasta i Gminy Bobolice oraz Przewodniczący Rady – Zdzisław Czarnecki. Na scenie zawitali również  zaproszeni goście: Jan KrawczukCzłonek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego i Agata Łucka – Dyrektor ZODR-u w Barzkowicach.

Bez wątpienie impreza z roku na rok rozwija się nabierając coraz większego rozmachu oraz rangi. Do prezentacji swojego artystycznego dorobku stanęły zespoły śpiewacze, zespoły pieśni i tańca, kapele ludowe oraz soliści  - łącznie blisko 400 uczestników. Na scenie przeplatały się występy artystów z całego regionu środkowopomorskiego z repertuarem Kaszub, Kociewia, a nawet Rzeszowa. Uczestnicy dali popis swoich umiejętności przed profesjonalnym jury w składzie: dr Kazimiera Wołos, Lidia Małgorzata Szymańska oraz Winfried Wojtan – oceniającym poza walorami artystycznymi zespołów, ludową konwencję utworów, ruch sceniczny oraz kreacje uczestników odwzorowujące tradycyjne stroje regionalne, wpływające na ogólny obraz widowiska scenicznego. A widowisko było niezwykłe. Wpadające w ucho melodie, zabawne proste teksty, ciekawe choreografie, rzadko spotykane instrumenty ludowe oraz barwne stroje uczestników tworzyły piękną całość, nadając imprezie niepowtarzalną atmosferę.

Po kilkugodzinnych zmaganiach oraz podsumowaniach jury, cenne nagrody powędrowały do najlepszych. Triumfatorem w kategorii pieśni i tańca został Zespół „Kalina” z Dobrzycy, za którym uplasował się kaszubski Zespół „Gzube” z Tuchomia i „Psiotrowe dziewuchy” z Morzeszczyna.  W kategorii zespół śpiewaczy bezkonkurencyjni okazali się być „Sąsiedzi zza miedzy” z Wyszeborza, pokonując zdobywców drugiego i trzeciego miejsca – Zespół „Trzech” z Biesiekierza i „Swojaków”  z Sitna. Niemniej imponujący był występ solistów. Najpiękniej zaprezentowały się Leokadia Kraska z Polanowa, Agata Paluchowska z Gniewu oraz zaskakująca figlarnym repertuarem Dominika Brzózka z Ostrowca. Niemniej jednak niekwestionowanym bohaterem tegorocznego Przeglądu został Zespół „Swaty”  z Będzina, który oprócz pierwszego miejsca w kategorii kapela ludowa, otrzymał prestiżową nagrodę Grand Prix za całokształt działalności oraz wierne kontynuowanie tradycji polskiej kultury ludowej. Ponadto na podium znalazła się „Kapela Rycha” z Nowogardu i Kapela „Burczybas” z Gniewu.

Niesamowite wokalno – taneczne widowisko wzbogacał koncert zaproszonych gwiazd – mezzosopranistki Anny Marii Adamiak i jej córki Maji, oraz występ miejscowego zespołu „Ziemia Bobolicka” i zespołu „Jantarowy Kwiat” z Koszalina. Ogromne emocje dostarczyły widzom  wspominki żony Wojciecha Siemiona – Barbary Siemion i jego serdecznego przyjaciela Janusza Pietrzykowskiego. Pani Barbara dodatkowo uraczyła widzów niezwykłą deklamacją wierszy, ukazując w ten sposób sztukę żywego słowa. Na scenie wystąpił również pomysłodawca i inicjator całego przedsięwzięcia Józef Rutkowski – wieloletni pracownik Starostwa Powiatowego w Koszalinie.

XI Przegląd Zespołów i Twórców Ludowych był wyjątkowy, nie tylko ze względu na wysoki poziom artystyczny zespołów, ale również z uwagi na zainicjowany w tym roku konkurs twórców ludowych. Sztuka ludowa, stanowiąca jeden z przejawów kultury ogólnoludzkiej, jest w czasach współczesnych nieco zapomniana. Dlatego organizatorzy postanowili dać widzom szansę zapoznania z tą jakże piękną i cenną tradycję kulturową, przygotowując kiermasz rękodzielniczy oraz umożliwiając artystom z wielu regionów prezentację swoich rękodzielniczych dzieł. Dostarczone wyroby oceniła komisja w składzie: Ewa Pliszka, dr Ewa Miśkiewicz – Żebrowska oraz Danuta Lebioda. Choć zadanie nie było łatwe, pierwsze miejsce przyznano Janowi Kucińskiemu z Dąbrowy za przepiękne płaskorzeźby w obrazie. Drugie miejsce zajęła koronkarka Barbara Skawińska z Żydowa, natomiast trzecie Tadeusz Kroczak z Koszalina za stylowe naczynia drewniane. Ponadto jury przyznało wyróżnienie rzeźbiarzowi Bolesławowi Białeckiemu z Wierciszewa, oraz dwum paniom z Gościna – Elżbiecie Grabi i Zofii Perlińskiej za zachwycające kompozycje kwiatowe.

O tym, że sztuka tradycyjnego rzemiosła może być nieśmiertelna świadczy spore zainteresowanie warsztatami rzeźby i bibułoplastyki prowadzonymi przez rzeźbiarzy Kazimierza Otulakowskiego, Jana Kucińskiego, oraz członkinie bobolickiego Stowarzyszenia Aktywności Społeczno-Artystycznej "Po Drodze" - Barbarę Ksel i Marzenę Kordek.  Podczas warsztatów każdy zainteresowany mógł pod okiem fachowców spróbować swoich sił w rękodzielnictwie, zasiewając w sobie tym niecodziennym doświadczeniem pasję przyszłego twórcy ludowego. 

Imprezę zakończono w późnych godzinach wieczornych wspaniałym ogniskiem, okraszonym śpiewem i pieczeniem kiełbasek. Choć XI Przegląd Zespołów i Twórców Ludowych jest już tylko wspomnieniem, to z pewnością królujący wówczas folkowy nastrój oraz artystyczne wrażenia na długo pozostaną w pamięci jego uczestników.

Impreza została zorganizowana przez Powiat Koszaliński – Starostwo Powiatowe w Koszalinie, Gminę Bobolice oraz MGOK Bobolice, przy nieocenionym wsparciu środków Unii Europejskiej w ramach Pomocy Technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Tekst: Anna Maciupa

Foto: Waldemar Kosowski
GALERIA I

Foto: Jerzy Banasiak
GALERIA II

PowrótDrukuj

mielno sianow bedzino biesiekierz manowo swieszyno polanow bobolice EN DE LT UA