• POWIAT KOSZALIŃSKI
    INFORMACJE O TWOIM POWIECIE

Symboliczne otwarcie dróg w Łopienicy i Bukowie

01.01.1970 | Dodał: joanna.lipska@powiat.koszalin.pl

Zakończyły się remonty dróg powiatowych Łasin-Łopienica (3503Z) w gm. Będzino oraz Domachowo-Bukowo (3550Z) w gm. Polanów.

Drogę Łasin-Łopienica zrealizowano w ramach Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019 przy współudziale powiatu koszalińskiego i gminy Będzino. Wartość inwestycji to prawie 1.9 mln zł. Dofinansowanie wyniosło 50% kosztów kwalifikowanych, zaś oba samorządy (powiat i gmina) podzieliły się po połowie pozostałymi kosztami. Budżet przedsięwzięcia zasiliły także dodatkowe środki z kasy województwa zachodniopomorskiego z tytułu wyłączenia gruntów rolnych z produkcji rolniczej. Zakres zadania obejmował m.in. przebudowę odcinka drogi o długości blisko 1,5 km wraz z jej poszerzeniem do 5,5 m i 6 m, a także wybudowanie prawie 400 m chodnika, przejścia dla pieszych, wysp dzielących, zjazdów oraz wykonanie poboczy i oznakowania. Inwestycję zrealizowała firma Domar z Tatowa.

Droga Domachowo-Bukowo, została przebudowana dzięki dofinansowaniu  ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020. Wartość robót  wyniosła blisko 3 mln  zł. Dofinansowanie  z PROW to 63,63%, pozostałe koszty po 50% solidarnie podzielili między siebie powiat koszaliński i gmina Polanów. Przebudowa objęła odcinek o długości ponad 4 km wraz z poszerzeniem jezdni do 6 m. W miejscowościach powstały chodniki, wykonane zostały też pobocza oraz oznakowanie wraz z elementami bezpieczeństwa ruchu. Dzięki inwestycji mieszkańcy uzyskali szybszy i bezpieczniejszy dostęp do drogi wojewódzkiej nr 206 o wyższej kategorii. Wykonawcą  zadania był  COLAS Polska  Sp. z o.o. Przypomnijmy, że w zeszłym roku wyremontowany został inny odcinek drogi Domachowo-Bukowo-Świerczyna o długości 3 km w ramach Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019.

Na obu drogach odbyły się 30 sierpnia br. symboliczne uroczystości związane z oficjalnym przekazaniem ich do użytkowania. Wśród gości byli lokalni samorządowcy, radni gminni i powiatowi, sołtysi oraz włodarze obu gmin – burmistrz Polanowa Grzegorz Lipski w Bukowie i  wójt Będzina Henryk Broda w Łopienicy. Władze powiatowe reprezentowali starostowie Marian Hermanowicz i Dariusz Kalinowski a także przewodniczący rady powiatu Zenon Dropko. W obu wydarzeniach wziął udział wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego Jarosław Rzepa.